Choroby serca, obok nowotworów, są dzisiaj jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi na całym świecie. Choroby te mają swoje różne źródła, jednak jak uznała Światowa Organizacja Zdrowia już sam wiek jest jednym z czynników zwiększających ryzyko zachorowania. WHO uznała, że kobiety w wieku 65 lat oraz mężczyźni w wieku 55 lat są bardziej narażeni na choroby serca niż pozostali. Ryzyko chorób serca zwiększa się jednak nie tylko wraz z wiekiem, ale jest także w dużym stopniu zależne od trybu życia.
Nawet młoda osoba może bowiem zachorować, jeżeli np. jest palaczem, nie uprawia aktywności fizycznej, źle się odżywia a na dodatek nie leczy stwierdzonego nadciśnienia tętniczego. Zły tryb życia może zwiększyć ryzyko chorób serca nawet kilkukrotnie i to już nawet w wieku powyżej czterdziestego roku życia. Warto zatem dbać o siebie przez cały czas.
Jedną z najczęściej występujących chorób jest właśnie wcześniej wspomniane nadciśnienie tętnicze. Ryzyko wystąpienia tej choroby jest o wiele wyższe u osób starszych, zwłaszcza po sześćdziesiątym roku życia, jednak dotyka także ludzi młodych. Wiąże się to oczywiście z prowadzeniem złego trybu życia. Jak podają statystki w grupie osób powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia aż co druga osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze.
W dużej mierze wynika to jednak także ze zmian, które w sposób naturalny i samoistny zachodzą w naczyniach krwionośnych, jednak warto wiedzieć, że prowadzenie zdrowego trybu życia może znacznie zminimalizować ryzyko wystąpienia tychże zmian.