Kardiochirurgia jest dziedziną medycyna, która zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób serca oraz naczyń krwionośnych. Kardiochirurgia jest jedną z podspecjalności chirurgii. Wyróżnić można obecnie kardiochirurgię dziecięcą, która zajmuje się leczeniem wrodzonych wad serca u dzieci oraz kardiochirurgię dorosłych, która zajmuje się leczeniem nabytych i wrodzonych wad serca oraz chorobami układu krążenia u osób dorosłych.

Kardiochirurgia łączy się także z transplantologią, czyli m.in. z przeszczepami serca.

Kardiochirurgia jest inwazyjną metodą leczenia chorób serca oraz układu krwionośnego. To dziedzina bardzo szybko się rozwijająca, a rozwój ten zawdzięcza w głównej mierze nowościom technologicznym, które znajdują szerokie zastosowanie w salach operacyjnych. Oddziały zajmujące się kardiochirurgią są wysoko wyspecjalizowane i stoją na najwyższym poziomie.

Wiąże się to oczywiście z bardzo wysokim stopniem zaawansowania samej kardiochirurgii. Dziedzina ta zajmuje się bowiem m.in.

chirurgicznym leczeniem chorób wieńcowych, operacyjnym pomostowaniem tętnic wieńcowych czy też chirurgicznym leczeniem powikłań, jakie wynikają z przebytego zawału mięśnia sercowego. Kardiochirurgia zajmuje się także operacyjnym leczeniem nabytych oraz wrodzonych wad serca, leczeniem tętniaków aorty oraz rozwarstwienia aorty. Kardiochirurgia zajmuje się także wszczepianiem protez aorty oraz chirurgicznym leczeniem guzów mięśnia sercowego.

W jej zakresie leży także leczenie operacyjne powikłań chorób serca, przeszczepy serca oraz leczenie infekcyjnego zapalenia wsierdzia.