Ekrany akustyczne kojarzą nam się zazwyczaj z wysokimi panelami, w których dolna część jest wykonana z blachy, pomalowanej na określony kolor, a górna jest przezroczysta? Nie bardzo to do nas przemawia, bo mamy wrażenie, że tego typu rozwiązania zakłócają harmonię i psują estetykę otoczenia? Jeśli tak, to warto zajrzeć na stronę producentów, którzy oferują takie ekrany akustyczne. Szybko może się okazać, że będą oni mieli dla nas znacznie więcej propozycji, a co się z tym wiąże, będziemy mieli szansę wybrać takie rozwiązanie, które pomoże ograniczyć hałas i które jednocześnie będzie estetycznym uzupełnieniem danego terenu.

To nie musi być nudne

Jeśli sporo jeździmy po naszym kraju i to głównie drogami szybkiego ruchu, to z pewnością kojarzymy ekrany akustyczne, które składają się z gotowych paneli. Zabudowane na dole, przezroczyste na górze, w różnych kolorach, ale prezentujące się bardzo podobne i praktycznie mało estetycznie. O ile takie ekrany jeszcze sprawdzą się przy drogach, gdzie jest duży ruch a mało domów, o tyle niekoniecznie muszą nam się podobać w pobliżu szkół czy szpitali.

To oznacza, że tutaj powinniśmy poszukać innego rozwiązania, które nie tylko zda egzamin jeśli chodzi o pochłanianie dźwięku, ale również pozwoli zadbać o estetykę otoczenia. Możemy zbudować ekran akustyczny ze specjalnych, betonowych bloków, które będą oferowane w różnych kolorach. To pozwoli na stworzenie ciekawych kompozycji i nawet ułożenie określonego wzoru, dzięki czemu z jednej strony będziemy mieli ograniczone rozprzestrzenianie się dźwięku, a z drugiej będziemy mieli pewność, że całość będzie prezentowała się estetycznie i stanie się ozdobą danego miejsca.

Za mało zieleni?

Z jednej strony szukamy ekranu akustycznego, którym można byłoby oddzielić szkołę od ulicy, tak aby dzieci miały lepsze warunki do nauki, ale z drugiej uważamy, że dookoła jest za mało zieleni, a taki ekran akustyczny jeszcze zabierze przestrzeń, w której mogłaby rosnąć trawa i drzewa? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że producenci ekranów akustycznych wychodzą naprzeciw osobom, dla których zieleń w miastach jest ważna. Proponują oni ekrany akustyczne, które można zamienić w botaniki.

Czyli puste przestrzenie w kostkach, z których budowany jest ekran akustyczny wypełnia się ziemią, a następnie sadzi się w nich kwiaty czy niskie krzewy. Dodatkowo na samym szczycie takiego ekranu akustycznego również możemy posadzić rośliny, dzięki czemu tej zieleni nie będzie brakowało, a co więcej kiedy wyrośnie, będzie tworzyła dodatkową ochronę przed dźwiękiem. Jeśli dobrze rozplanujemy posadzenie roślin przy wykorzystaniu takiego ekranu akustycznego, to możemy być pewni, że efekt końcowy przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania. To też oznacza, że musimy się przyjrzeć jakie mamy możliwości, jakie rośliny świetnie się sprawdzą w takich warunkach, bo musimy pamiętać, że nie będziemy w stanie ich pilnować i regularnie podlewać, a więc muszą się tam znaleźć rośliny niezbyt wymagające uwagi. Nie mniej, takie ekrany akustyczne również są proponowane.

www.cech-optykow.pl