Jeszcze kilkanaście lat temu ekrany akustyczne były rzadkością, ale też musimy pamiętać, że wówczas ruch na drogach, nawet tych głównych przechodzących przez cały kraj, był znacznie mniejszy. Obecnie rozwiązanie to jest coraz częściej wykorzystywane, ponieważ też ruch na drogach jest znacznie większy niż dawniej. Dodatkowo dochodzi też kwestia tego, że coraz częściej przy tych głównych drogach szybkiego ruchu budowane są całe osiedla, a to oznacza, że trzeba tamten teren wygłuszyć, tak aby ludzie mogli tam spokojnie funkcjonować.

Gdzie ekrany akustyczne?

Zastanawiamy się nad tym, gdzie przede wszystkim powinny być ustawione ekrany akustyczne? Najważniejsze są te miejsca, w których mamy w bliskiej odległości ruchliwą ulicę i domy. Wówczas musimy się zastanowić jakiej długości mają być te ekrany akustyczne, tak abyśmy mieli pewność, że faktycznie obejmą swoim zasięgiem wszystkie domy, które się tam znajdują. Jeśli wiemy, że dane osiedle ma być dalej rozbudowywane, to warto od razu pomyśleć o wydłużenie takiego ekranu akustycznego, żeby odgrodził także te tereny, na których domy mają dopiero powstać. Chociaż oczywiście nic nie będzie stało na przeszkodzie, abyśmy je rozbudowali w późniejszym czasie, kiedy te domy faktycznie już się pojawią. Do tego powinniśmy się zastanowić nad ich zamontowaniem także przy tych ulicach, na których ruch jest średni, ale przy których znajdują się szpitale czy szkoły. Zarówno chorzy, jak i uczące się dzieci potrzebują spokoju, a ten może im być zapewniony właśnie przez takie ekrany akustyczne.

Tym bardziej, że nawet niewielki ruch, który będzie miał miejsce przez całą dobę, może być wbrew pozorom bardzo uciążliwy. Dlatego właśnie tak ważne jest to, aby sprawdzić, jakie jest natężenie ruchu i hałasu w pobliżu szkół i szpitali, jeśli będzie ono przekraczało dopuszczalne normy, albo będzie się do nich zbliżało, to warto rozważyć możliwość ich zamontowania, tak aby ograniczyły te uciążliwości.

Różne rodzaje

Jeśli nie jesteśmy przekonani do ekranów akustycznych, bo nie podobają nam się ich plastikowe panele, to warto wiedzieć, że możemy tutaj skorzystać z jeszcze innych rozwiązań. Do wyboru będziemy mieli chociażby takie ekrany akustyczne, które wykonane będą z zaokrąglonych ceglanych bloków, które w środku będą puste. Wówczas po ich odpowiednim ustawieniu zyskamy szczelną ochronę dźwiękową, a jednocześnie te puste przestrzenie będziemy mogli wypełnić ziemią i kwiatami. To wszystko sprawi, że kiedy one zakwitną, nie tylko będziemy mieli świetną ochronę przed nadmiernym dźwiękiem, ale również będziemy mieli ciekawą aranżację terenu, w której będzie sporo roślinności i która stanie się ozdobą danego miejsca. Zwłaszcza, że możemy tam posadzić rośliny, które będą rosły co roku i które nie będą wymagały od nas zbyt wiele pracy. Warto zobaczyć co możemy tutaj wybrać, jakie ekrany akustyczne możemy zamontować i czym mogą się one między sobą różnić. To oznacza, że będziemy mogli je odpowiednio dopasować do konkretnego miejsca, w którym mają się pojawić.