Nie ulega wątpliwości, że na naszych drogach porusza się coraz więcej samochodów, a to oznacza, że nawet małe uliczki, które do tej pory były rzadko używane, teraz mogą się zamienić w miejsca, gdzie ten ruch jest znacznie większy, a hałas przy tym generowany znacznie będzie przekraczał dopuszczalne normy. Dlatego właśnie tak ważne w tym wszystkim jest to, abyśmy zastanowili się nad zamontowaniem ekranów akustycznych i żebyśmy zdecydowali, które z nich będą najlepiej spełniały nasze oczekiwania. Jednocześnie trzeba pamiętać, że muszą one także spełniać określone normy, tak abyśmy mieli pewność, że ten dźwięk faktycznie będzie tłumiony.

Porozmawiajmy o naszych oczekiwaniach

Jeśli już podjęliśmy decyzję, że chcemy w jakimś miejscu postawić ekran akustyczny, to powinniśmy się dowiedzieć, jakie mamy tutaj możliwości. Najlepiej będzie, jeśli spotkamy się z producentem tego typu rozwiązań, bo on będzie w stanie nam doradzić, co najlepiej sprawdzi się w danym terenie. Oczywiście sami wcześniej też możemy sprawdzić co będziemy mieli do wyboru, możemy przedstawić naszą wizję na zagospodarowanie tego terenu konkretnym rodzajem ekranów akustycznych, jednak może się okazać, że to co sami wymyśliliśmy, nie do końca będzie możliwe do zrealizowania. Dlatego też, warto porozmawiać z producentem takich ekranów, aby mógł on przedstawić mocne i słabe strony każdej z propozycji, dzięki czemu łatwiej będzie nam określić, co faktycznie, przez długie lata będzie spełniało nasze oczekiwania. Możemy zdecydować się na specjalne panele, które montowane są w całości, co znacznie ułatwia ich stawianie i powoduje, że możemy je ustawić w stosunkowo krótkim czasie.

Ale może takie panele niezbyt do nas przemawiają, bo wolelibyśmy coś, co lepiej będzie się komponowało z otoczeniem i co nie będzie go tak jednoznacznie przecinało na pół. Wówczas możemy skorzystać ze specjalnych betonowych bloków, które będą ułożone w określony sposób.

Tutaj też możemy wybierać

Jeśli zdecydujemy, że zamiast paneli, chcemy mieć właśnie takie betonowe bloki, to również będziemy musieli się zastanowić, który ich rodzaj bardziej nam odpowiada. Czy mają to być kostki, które będą pełne, ale dzięki różnym kolorom będziemy mogli budować ścianę, która stanie się mozaiką? Może się okazać, że jeśli wszystko dobrze przemyślimy, to będziemy mogli utworzyć ciekawe wzory, które sprawią, że taki ekran akustyczny nie tylko będzie spełniał nasze oczekiwania co do zatrzymywania dźwięków, ale także stanie się uzupełnieniem otoczenia. Ale możemy się także zdecydować na takie bloki, w których środek będzie pusty, a my będziemy mogli go wypełnić ziemią i roślinami, które nie wymagają zbyt wielkiej pielęgnacji, aby mogły swobodnie rosnąć. Może się wówczas okazać, że tak wykonany ekran akustyczny będzie bardzo przyjemny dla oka i świetnie sprawdzi się nawet w centrum miasta. Warto zobaczyć jakie mamy rodzaje ekranów akustycznych i zastanowić się, które z nich najlepiej sprawdzą się w naszym przypadku. Czy wolimy takie najprostsze rozwiązanie, czy może jednak bardziej odpowiada nam coś, co stanie się dekoracją danego miejsca?.