Zazwyczaj kiedy myślimy o psychologach, myślimy o prywatnej praktyce i prywatnych gabinetach. Faktycznie, znajdziemy wielu psychologów, którzy pracują właśnie w ten sposób, jednak musimy sobie zdawać sprawę z tego, że nie tylko na własnej działalności może działać taki psycholog. Co więcej, jest wiele miejsc, w których praktycznie jest bardzo potrzebny, żeby nawet nie powiedzieć, że jest niezbędny. To oznacza, że jeśli zastanawiamy się nad związaniem swojego życia z zawodem psychologa, to powinniśmy się zastanowić, gdzie konkretnie chcemy pracować.

Prywatna praktyka?

Oczywiście jeśli myślimy o prywatnej praktyce, to nie będzie w tym nic złego. Będziemy mogli tutaj sami decydować w jakich godzinach i dniach pracujemy, ilu chcemy dziennie przyjmować pacjentów. Będziemy sami decydować o sobie, o sposobie naszej pracy, a jednocześnie wybierając odpowiednie miejsce na gabinet, możemy nie tylko przyciągnąć sporo pacjentów, ale przede wszystkim będziemy mogli im zaproponować takie miejsce, w którym poczują się bezpiecznie i będą wiedzieli, że spokojnie mogą się otworzyć i powiedzieć, co ich tak naprawdę męczy. Ale z drugiej strony mając prywatną praktykę, możemy na początku mieć problem ze zdobyciem pacjentów, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy swoją pracę i nie mamy jeszcze doświadczenia, ani wypracowanej renomy. To może powodować, że trudno będzie nam znaleźć taką liczbę pacjentów, abyśmy spokojnie mogli się utrzymać i żebyśmy mogli skupić się na pomaganiu ludziom, którzy tej naszej pomocy faktycznie potrzebują.

Co jeśli nie prywatny gabinet?

Jeżeli nie chcemy otwierać prywatnego gabinetu, to zawsze możemy wybrać takie miejsce pracy, gdzie będziemy otoczeni przez innych ludzi. Często psycholodzy potrzebni są w policji, gdzie nie tylko mają dotrzeć do ofiar różnych wypadków i stresujących sytuacji, aby pomóc im się pozbierać po danej traumie, ale również mają swoją wiedzą służyć samym policjantom, którzy po różnych, zwłaszcza szczególnie trudnych akcjach, również mogą potrzebować takiej rozmowy, aby móc z siebie to wszystko wyrzucić. Poza tym, może się okazać, że psycholog będzie potrzebny w szpitalu. Tam również z jednej strony będzie do dyspozycji lekarzy, którzy stykają się nie tylko z różnymi chorobami, ale również z różnymi – nie zawsze przyjemnymi, zachowaniami pacjentów. Ale również mają być dla pacjentów, którzy będą mogli porozmawiać o swoich obawach, zwłaszcza jeśli choroba z którą się zmagają, będzie szczególnie trudna. Może się okazać, że jako psycholog znajdziemy swoje miejsce w straży pożarnej, w szkole albo nawet w sądzie. Tak naprawdę psycholog jest potrzebny wszędzie tam, gdzie dużo się dzieje, gdzie często dochodzi do sytuacji, które są szczególnie traumatyczne i wywierają spory, najczęściej negatywny, wpływ na ludzką psychikę. Tak naprawdę nigdzie nie jest powiedziane, że decydując się na zostanie psychologiem, musimy od razu decydować się na prywatną praktykę. Możemy być psychologiem i pracować między ludźmi, tam gdzie w danym momencie najbardziej będą nas potrzebować.