Praca psychologa nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza jeśli ma on do czynienia z dziećmi, albo z osobami, które są szczególnie zamknięte w sobie. Dlatego właśnie musimy zdawać sobie sprawę z tego, że psycholog przede wszystkim musi być niezwykłym obserwatorem. On musi umieć słuchać, pozwolić na wygadanie się, a następnie powinien odpowiednimi pytaniami naprowadzać pacjenta ku lepszemu zrozumieniu emocji, które przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. Co więcej, taki psycholog musi być również dobrym obserwatorem, tak aby z zachowań pacjentów, mógł wyczytać to wszystko, czego tak naprawdę oni nie chcą mu powiedzieć.

Tego trzeba się nauczyć

Oczywiście nie każdy kto decyduje się iść na psychologa, ma wrodzony talent do słuchania czy obserwowania i analizowania tego, co widzi.

Nie mniej, tego typu zachowań idzie się nauczyć, a to też oznacza, że zanim dany psycholog przejdzie do samodzielnej pracy z pacjentem, najpierw będzie musiał poświęcić wiele lat na naukę, jak i praktyki pod okiem bardziej doświadczonych specjalistów. Im więcej taki psycholog będzie potrafił wyczytać z zachowania swojego pacjenta, im więcej będzie potrafił wyciągnąć niejako między wierszami, tym większa będzie szansa na to, że faktycznie będzie dobrym psychologiem, który będzie w stanie pomóc ludziom, którzy zgłoszą się do niego po tą pomoc. Poza tym, psycholog powinien mieć w sobie to coś, co będzie sprawiało, że ludzie chętnie będą się przed nim otwierali, że będą mu ufali i będą czuli, że spokojnie mogą mu powierzyć wszystkie swoje sekrety, bo u niego są one bezpieczne.

Psycholog do zadań specjalnych

Oczywiście można powiedzieć, że każdy z psychologów, który ma pacjentów, ma do wykonania specjalną misję. Muszą oni pomóc człowiekowi, który mniej lub bardziej pogubił się w swoim życiu i w emocjach, które mu towarzyszą.

Jednak szczególną misję do wypełnienia mają ci psychologie, którzy pracują z osobami przemocy domowej, z tymi którzy brali udział w różnych wypadkach i katastrofach, jak i tacy, którzy pracują z policjantami, strażakami czy pracownikami pogotowia ratunkowego, a więc z tymi wszystkimi osobami, które szczególnie są narażone na stres. Strażak czy policjant, którzy widzieli wiele różnych sytuacji, często tragicznych, takich o których większość ludzi nie ma nawet pojęcia, w którymś momencie może potrzebować wsparcia psychologicznego, aby mógł sobie poradzić z tym wszystkim, co będzie się działo w jego głowie. Wówczas od podejścia psychologa, jego doświadczenia i umiejętności, będzie zależało to, czy dana osoba wróci do służby i czy będzie w stanie nadal działać z największym poświęceniem. Często nie doceniamy psychologów, uważamy że można sobie bez nich poradzić, a to że w wielu przypadkach należy się do nich udać, to po prostu wymysł dzisiejszego świata. Prawda jednak jest taka, że w wielu przypadkach pomoc psychologów jest nieoceniona i tam, gdzie inni nie mogą dotrzeć, tam świetnie może sprawdzić się psycholog.

Ze swoją cierpliwością, umiejętnością słuchania i obserwacji, ze swoją wiedzą i doświadczeniem.