Żyjemy coraz szybciej, każdego dnia wiele się dzieje w naszym życiu, a to powoduje, że niejednokrotnie sami siebie bombardujemy różnymi myślami. Do tego dochodzą jeszcze problemy naszych bliskich i znajomych, jak również interakcje z innymi ludźmi, które nie zawsze należą do przyjemnych. Może się wówczas okazać, że będziemy się czuli przytłoczeni, będziemy mieli poczucie, że tego wszystkiego jest za dużo, że nie potrafimy racjonalnie ocenić tego co się dzieje dookoła nas. Dlatego właśnie tak ważne jest to, abyśmy wiedzieli, że z tymi różnymi, nie zawsze przyjemnymi odczuciami, tak naprawdę nie jesteśmy sami. Jeśli tylko czujemy, że to co nas otacza i co dzieje się w naszej głowie, w jakiś sposób nas przerasta, to zawsze możemy się udać do psychologa. Nie ma w tym nic złego, ani nic czego powinniśmy się wstydzić.

Jak nam może pomóc?

Zastanawiamy się, w jaki sposób psycholog może nam pomóc, skoro nie zna naszej sytuacji, nie wie jacy jesteśmy? Wbrew pozorom, psycholog na nasz temat może zdobyć wiele informacji, poprzez samo obserwowanie nas. Jeśli będzie dobry w swoim fachu, to po naszych gestach i po tym jak będziemy mówić, będzie potrafił określić, czy jesteśmy osobami pewnymi siebie, czy bardziej zalęknionymi. Poza tym, będzie poznawał nas również poprzez rozmowę, ponieważ przez umiejętne zadanie pytań, będzie próbował sprowadzić nas na źródło problemów. Po tym, jak będziemy mówić o konkretnych sytuacjach, psycholog również będzie mógł wyciągnąć sporo informacji, a następnie przetworzyć je w taki sposób, aby łatwiej było mu prowadzić dalszą rozmowę.

Oczywiście to nie jest osoba, która pokaże nam ostateczne rozwiązanie i objaśni w jaki sposób musimy działać, aby poradzić sobie ze swoimi problemami. Taki psycholog poprzez rozmowę będzie sprawiał, że łatwiej będzie nam uporządkować myśli, z dystansem będziemy potrafili spojrzeć na to, co dzieje się w naszym życiu. Wówczas też, łatwiej będzie nam samym powiedzieć, co nam przeszkadza, co jest źródłem naszych negatywnych myśli i w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić. Tak naprawdę psycholog ma nas wspierać w odkrywaniu samych siebie i poszukiwaniu najlepszych rozwiązań.

Konkretny specjalista

Musimy pamiętać, że są tacy psycholodzy, którzy zajmują się przede wszystkim osobami dorosłymi. Oczywiście każdy z nich specjalizuje się w innej dziedzinie, jeden będzie lepiej radził sobie przy agresywnych zachowaniach, drugi lepiej z żałobą, a jeszcze inny ze stanami lękowymi, jednak są to specjaliści, którzy zajmują się przede wszystkim dorosłymi. Ale coraz częściej pomocy psychologa potrzebują również dzieci. To oznacza, że musimy wówczas poszukać takiego eksperta, który zajmuje się właśnie dziećmi, ma do nich odpowiednie podejście i przede wszystkim dobrze zna się na ich psychice. Dlatego też, jeśli my albo ktoś nam bliski, potrzebuje psychologa, to na początku powinniśmy sprawdzić, czy wybrany przez nas specjalista zajmuje się bardziej dziećmi czy dorosłymi, a następnie którym zagadnieniem przede wszystkim. Czasami kilka spotkań z psychologiem może sprawić, że rozjaśni nam się w głowie i łatwiej będzie nam panować nad naszymi emocjami.

Nie ma się czego wstydzić, w końcu to specjalista, który przede wszystkim, chce nam pomóc.