Stenty naczyniowe przypominają wyglądem niewielkie sprężynki. Wykonywane są najczęściej ze stali lub ze stopu chromowo-kobaltowego. Stenty naczyniowe są umieszczane wewnątrz naczyń krwionośnych. Ich zastosowanie ma przywrócić naczyniom drożność. Stenty mają taką konstrukcję, że nawet pomimo materiałów, z jakich są wykonane, pozostają elastyczne.

Ważny elementem w stencie jest cewnik. Cewnik ten jest zakończony balonikiem, który wprowadza się do tętnicy nakłuwają tętnicę biodrową, promieniową lub ramienną. Dzięki temu balonikowi możliwe jest udrożnienie tętnicy. Cały zabieg wszczepienia stentów trwa zazwyczaj około pół godziny i jest wykonywany w pracowni radiologicznej. W czasie zabiegu, kiedy stent jest już wprowadzony w tętnicę, balon się rozpręża i uwalniany jest płyn izotoniczny.

W dalszym kroku cewnik jest usuwany, a w tętnicy pozostaje sam stent. Ponieważ stent to dla organizmu ciało obce, to po pewnym czasie od jego wszczepienia wokół niego tworzyć zaczyna się neointima, która może doprowadzić do zawężania światła tętnicy i w efekcie do jej zamknięcia. Aby jednak temu zapobiec stenty uwalniają specjalne substancje, które zmniejszają ryzyko wystąpienia takich powikłań. Właściwości stentów naczyniowych znajdują coraz szersze zastosowanie, obecnie w medycynie stosowane są także takie stenty, które uwalniają leki. Powstały też takie stenty, które mogą być po pewnym czasie całkowicie wchłonięte przez organizm.

Stenty takie są stosowane w praktyce od 2011 roku.