Nałogi, negatywne działania i nawyki, uzależnienia, odbijają się nie tylko na osobach, które stały się ich bezpośrednimi udziałowcami. Dotyka też całe najbliższe otoczenie.

Ma swoje odbicie na najbliższych osobach, które przecież uczestniczą we wszystkim, co dzieje się z osobą uzależnioną, praktycznie codziennie. Nie można nie zauważyć zmian w zachowaniu człowieka ogarniętego nałogiem, nie da się udawać, że nie zdajemy sobie z niego sprawy i nie można przechodzić obok obojętnie.

Bez znaczenia jest to, w jaki sposób chory się zachowuje, jak bardzo próbuje odtrącić pomocną dłoń, zawsze pamiętajmy, że my, ludzie zdrowi, możemy pomóc, że musimy być twardzi w walce o drugiego człowieka. Zazwyczaj najbardziej w rodzinach dotkniętych uzależnieniem cierpią dzieci.

To ich mały, beztroski świat zostaje naruszony, a one nie rozumieją, dlaczego. Trzeba starać się je izolować, ochraniać na tyle ile się da jednocześnie nie ukrywając przed nimi problemu.

Pamiętajmy, że dzieci wszystko widzą, dlatego też muszą wiedzieć i mieć wytłumaczone, co się w ich otoczeniu i z ich najbliższymi dzieje. 20.